Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Razem dla Europy

5 czerwca w Powiatowym Centrum Konferencyjnym w Wodzisławiu Śląskim odbyła się konferencja z okazji  15. rocznicy akcesji Polski do wspólnoty europejskiej. Otworzyła ją Katarzyna Zöllner-Solowska, naczelnik Wydziału Oświaty wraz z Marcinem Kopczyńskim, zastępcą  dyrektora Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu, którzy powitali licznie przybyłych gości: europosła Marka Plurę, władze samorządowe powiatu, wójtów i burmistrzów, przewodniczącego rady oraz starostów poprzednich kadencji, reprezentantów biur poselskich, służby mundurowe, dyrektorów szkół i placówek oświatowych, przedstawicieli organizacji zrzeszających pracodawców oraz lokalnych firm, kierowników jednostek organizacyjnych oraz naczelników i kierowników komórek organizacyjnych starostwa. Wśród gości były także przebywające w naszym powiecie z wizytą partnerską zagraniczne i krajowe delegacje: z niemieckiego powiatu Recklinghausen, łotewskiego powiatu Jelgava oraz z powiatu Tczewskiego – krajowego partnera. Na uroczystości obecny był również starosta z czeskiego miasta Orlova.

Konferencja stała się również okazją do wręczenia nagrody, przyznanej przez prof. Jerzego Buzka jednemu z naszych uczniów. Nagroda jest wyjątkowa – to pobyt na renomowanej brytyjskiej uczelni Oksford. Otrzymał ją Błażej Błatoń (klasa IIIa) z Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl. , m.in. laureat i zdobywca drugiego miejsca w tegorocznej Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Budowlanych. W imieniu profesora Jerzego Buzka nagrodę wręczył jego asystent dr  Henryk Kretek.

 

Uhonorowani zostali także laureaci powiatowych konkursów, jakie w ramach projektu edukacyjnego „Razem dla Europy – 15 lat rozwoju” realizował Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim.  Trzecie miejsce w konkursie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych na najlepszą prace multimedialną zajął Kacper Siwek (klasa IR) z ZST w Wodzisławiu Śląskim.

 

Błażej Błatoń, Agnieszka Salamon – laureaci i zdobywcy II i III miejsca XXXII – OWiUB wraz z opiekunem Tomaszem Wardengą otrzymali nagrody ufundowane przez starostwo powiatowe, które wręczył im starosta wodzisławski Leszek Bizoń.

Równolegle do konferencji, tuż przed wejściem do budynku, młodzież wodzisławska wraz z młodzieżą z niemieckiego powiatu Recklinghausen stworzyła wspaniałą pamiątkę tego spotkania – mural zjednoczonej Europy. Udział w tworzeniu tego dzieła mieli także starostowie delegacji partnerskich, którzy po części oficjalnej włączyli się w malowanie muralu.

 

Ostatnim punktem konferencji było wystąpienie Petrosa Tovmasyana – konsultanta Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Katowicach. Wygłosił prelekcję na temat przyszłości Polski i Unii Europejskiej w kontekście projektów strategicznych

 

Uroczystość uświetnił występ Kacpra Fabisza (klasa IIIR), który odśpiewał hymn Unii Europejskiej „Oda do Radości” oraz  nauczycielskiego zespołu wokalnego Konstelacja.

 

Swoją premierę miał też specjalnie przygotowany film, ukazujący wybrane inwestycje, sfinansowane dzięki dotacjom unijnym. Dzięki środkom pochodzącym z Unii Europejskiej, zyskały m.in. lokalna oświata, sport, rozrywka, rekreacja. Zainwestowano również w drogi, dziedzictwo kulturowe, ochronę środowiska oraz wiele innych…